YC324-JK-07-68-K, 4
YC324-JK-07-68-K, 4
Quantity
Unit price
5+
Quantity in stock: 28
Minimum: 5
YC324-JK-07-68-K, 4. Number of Resistors: 4. Breakdown voltage: 500V. Component family: Resistor network. Surface Mounted Component (SMD). Configuration: surface-mounted component (SMD). Housing: 4x1206. Manufacturer's product group: YC324. Max temperature: +155°C.. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.125W. Number of terminals: 8. Pitch: 3.2mm. Resistance: 68k Ohms. RoHS: yes. Temperature coefficient: ±200ppm/°C. Tolerance (%): ±5 %. [V]: 200V. Original product from manufacturer: Yageo. Minimum quantity: 5. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
YC324-JK-07-68-K
17 parameters
Number of Resistors
4
Breakdown voltage
500V
Component family
Resistor network
Configuration
surface-mounted component (SMD)
Housing
4x1206
Manufacturer's product group
YC324
Max temperature
+155°C.
Nominal dissipation [W @ °C]
0.125W
Number of terminals
8
Pitch
3.2mm
Resistance
68k Ohms
RoHS
yes
Temperature coefficient
±200ppm/°C
Tolerance (%)
±5 %
[V]
200V