Resistor CF1-6-133JA1, 13k Ohms, 0.166W
Quantity
Unit price
25-99
Quantity in stock: 1901
Minimum: 25
Resistor CF1-6-133JA1, 13k Ohms, 0.166W. Resistance: 13k Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.166W. Breakdown voltage: 400V. Component family: Carbon film resistor. Configuration: PCB through-hole mounting. External height [mm]: 1.7mm. External thickness [mm]: 1.7mm. Housing: RM2 (5.08mm). Manufacturer's product group: CF1/6. Max temperature: +155°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 3mm. Outside diameter [mm]: 1.7mm. Pitch: 5.08mm. RoHS: no. Temperature coefficient: -750ppm/°C. Tolerance (%): ±5 %. [V]: 200V. Original product from manufacturer: Asj. Minimum quantity: 25. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
CF1-6-133JA1
20 parameters
Resistance
13k Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
0.166W
Breakdown voltage
400V
External height [mm]
1.7mm
External thickness [mm]
1.7mm
Housing
RM2 (5.08mm)
Manufacturer's product group
CF1/6
Max temperature
+155°C.
Outer length [mm]
3mm
Outside diameter [mm]
1.7mm
Pitch
5.08mm
Temperature coefficient
-750ppm/°C
Tolerance (%)
±5 %
[V]
200V