Resistor CF1-4-435JA1, 4.3M Ohms, 0.25W
Quantity
Unit price
25+
Quantity in stock: 33
Minimum: 25
Resistor CF1-4-435JA1, 4.3M Ohms, 0.25W. Resistance: 4.3M Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.25W. Breakdown voltage: 500V. Component family: Carbon film resistor. Configuration: PCB through-hole mounting. External height [mm]: 2.3mm. External thickness [mm]: 2.3mm. Housing: RM4 (10.16mm). Manufacturer's product group: -. Max temperature: +155°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 6.35mm. Outside diameter [mm]: 2.3mm. Pitch: 10.16mm. RoHS: no. Temperature coefficient: -1750/+350ppm/°C. Tolerance (%): ±5 %. [V]: 250V. Minimum quantity: 25. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
CF1-4-435JA1
18 parameters
Resistance
4.3M Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
0.25W
Breakdown voltage
500V
External height [mm]
2.3mm
External thickness [mm]
2.3mm
Housing
RM4 (10.16mm)
Max temperature
+155°C.
Outer length [mm]
6.35mm
Outside diameter [mm]
2.3mm
Pitch
10.16mm
Temperature coefficient
-1750/+350ppm/°C
Tolerance (%)
±5 %
[V]
250V