Resistor CF1-4-300JA1, 30 Ohms, 0.25W
Quantity
Unit price
25-99
Quantity in stock: 1018
Minimum: 25
Resistor CF1-4-300JA1, 30 Ohms, 0.25W. Resistance: 30 Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.25W. Breakdown voltage: 500V. Component family: Carbon film resistor. Configuration: PCB through-hole mounting. External height [mm]: 2.3mm. External thickness [mm]: 2.3mm. Housing: RM4 (10.16mm). Manufacturer's product group: CF1/4. Max temperature: +155°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 6.35mm. Outside diameter [mm]: 2.3mm. Pitch: 10.16mm. RoHS: no. Temperature coefficient: ±300ppm/°C. Tolerance (%): ±5 %. [V]: 250V. Original product from manufacturer: Asj. Minimum quantity: 25. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
CF1-4-300JA1
20 parameters
Resistance
30 Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
0.25W
Breakdown voltage
500V
Component family
Carbon film resistor
Configuration
PCB through-hole mounting
External height [mm]
2.3mm
External thickness [mm]
2.3mm
Housing
RM4 (10.16mm)
Manufacturer's product group
CF1/4
Max temperature
+155°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
6.35mm
Outside diameter [mm]
2.3mm
Pitch
10.16mm
RoHS
no
Temperature coefficient
±300ppm/°C
Tolerance (%)
±5 %
[V]
250V