Resistor CF1-4-1R3JA1, 1.3 Ohms, 0.25W
Quantity
Unit price
25+
Quantity in stock: 135
Minimum: 25
Resistor CF1-4-1R3JA1, 1.3 Ohms, 0.25W. Resistance: 1.3 Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.25W. Breakdown voltage: 500V. Component family: Carbon film resistor. Configuration: PCB through-hole mounting. External height [mm]: 2.3mm. External thickness [mm]: 2.3mm. Housing: pitch 10.16mm. Manufacturer's product group: -. Max temperature: +155°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 6.35mm. Outside diameter [mm]: 2.3mm. Pitch: 10.16mm. RoHS: no. Temperature coefficient: ±300ppm/°C. Tolerance (%): ±5 %. [V]: 250V. Minimum quantity: 25. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
CF1-4-1R3JA1
18 parameters
Resistance
1.3 Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
0.25W
Breakdown voltage
500V
Component family
Carbon film resistor
Configuration
PCB through-hole mounting
External height [mm]
2.3mm
External thickness [mm]
2.3mm
Housing
pitch 10.16mm
Max temperature
+155°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
6.35mm
Outside diameter [mm]
2.3mm
Pitch
10.16mm
RoHS
no
Temperature coefficient
±300ppm/°C
Tolerance (%)
±5 %
[V]
250V