Resistor CF1-2-244JA1, 240k Ohms, 0.5W
Quantity
Unit price
25+
Quantity in stock: 13
Minimum: 25
Resistor CF1-2-244JA1, 240k Ohms, 0.5W. Resistance: 240k Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.5W. Breakdown voltage: 700V. Component family: Carbon film resistor. Configuration: PCB through-hole mounting. External height [mm]: 3.2mm. External thickness [mm]: 3.2mm. Housing: RM6 (15.24mm). Manufacturer's product group: -. Max temperature: +155°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 9mm. Outside diameter [mm]: 3.2mm. Pitch: 15.24mm. RoHS: no. Temperature coefficient: -1000/+0ppm/°C. Tolerance (%): ±5 %. [V]: 350V. Minimum quantity: 25. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
CF1-2-244JA1
18 parameters
Resistance
240k Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
0.5W
Breakdown voltage
700V
Component family
Carbon film resistor
Configuration
PCB through-hole mounting
External height [mm]
3.2mm
External thickness [mm]
3.2mm
Housing
RM6 (15.24mm)
Max temperature
+155°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
9mm
Outside diameter [mm]
3.2mm
Pitch
15.24mm
RoHS
no
Temperature coefficient
-1000/+0ppm/°C
Tolerance (%)
±5 %
[V]
350V