Resistor BWF237-010T0R33, 0.33 Ohms, 0.75W
1-24
Quantity in stock: 985
Resistor BWF237-010T0R33, 0.33 Ohms, 0.75W. Resistance: 0.33 Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.75W. Breakdown voltage: 700V. Component family: Wirewound resistor. Configuration: PCB through-hole mounting. External height [mm]: 3.6mm. External thickness [mm]: 3.6mm. Housing: RM4 (10.16mm). Manufacturer's product group: BWF237. Max temperature: +175°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 9.9mm. Outside diameter [mm]: 3.6mm. Pitch: 10.16mm. RoHS: yes. Temperature coefficient: ±300ppm/°C. Tolerance (%): ±10%. [V]: SQRT(P*R). Original product from manufacturer: Yageo (vitrohm) Europe. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
BWF237-010T0R33
19 parameters
Resistance
0.33 Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
0.75W
Breakdown voltage
700V
External height [mm]
3.6mm
External thickness [mm]
3.6mm
Housing
RM4 (10.16mm)
Max temperature
+175°C.
Outer length [mm]
9.9mm
Outside diameter [mm]
3.6mm
Pitch
10.16mm
Temperature coefficient
±300ppm/°C
Tolerance (%)
±10%