Resistor BWF236-010T22R, 2.2 Ohms, 1.5W
Quantity
Unit price
1-99
Quantity in stock: 1005
Resistor BWF236-010T22R, 2.2 Ohms, 1.5W. Resistance: 2.2 Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 1.5W. Breakdown voltage: 1 kV. Component family: Wirewound resistor. Configuration: PCB through-hole mounting. External height [mm]: 5.7mm. External thickness [mm]: 5.7mm. Housing: RM6 (15.24mm). Manufacturer's product group: BWF236. Max temperature: +175°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 14.3mm. Outside diameter [mm]: 5.7mm. Pitch: 15.24mm. RoHS: yes. Temperature coefficient: ±800ppm/°C. Tolerance (%): ±10%. [V]: SQRT(P*R). Original product from manufacturer: Yageo (vitrohm) Europe. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
BWF236-010T22R
19 parameters
Resistance
2.2 Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
1.5W
Breakdown voltage
1 kV
External height [mm]
5.7mm
External thickness [mm]
5.7mm
Housing
RM6 (15.24mm)
Manufacturer's product group
BWF236
Max temperature
+175°C.
Outer length [mm]
14.3mm
Outside diameter [mm]
5.7mm
Pitch
15.24mm
Temperature coefficient
±800ppm/°C
Tolerance (%)
±10%