Resistor AX50WR-1R, 50W, 1 Ohm
Resistor AX50WR-1R, 50W, 1 Ohm
Quantity
Unit price
1-4
Quantity in stock: 2
Resistor AX50WR-1R, 50W, 1 Ohm. Power: 50W. Resistance: 1 Ohm. Assembly/installation: to screw. Screw. Distance Between Mounting Holes: 21.4x39.7mm. Housing Dimensions: 51x30x17mm. Operating Voltage: 1250V. Resistor type: with heatsink. RoHS: yes. Temperature stability: 50ppm/°C. Termination: solder connections. Tolerance: 5%. Original product from manufacturer: TE Connectivity. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
AX50WR-1R
12 parameters
Power
50W
Resistance
1 Ohm
Assembly/installation
to screw
Distance Between Mounting Holes
21.4x39.7mm
Housing Dimensions
51x30x17mm
Operating Voltage
1250V
Resistor type
with heatsink
RoHS
yes
Temperature stability
50ppm/°C
Termination
solder connections
Tolerance
5%