Resistor ASC2512-4R7FT4, 4.7 Ohms, 1W
Quantity
Unit price
1+
Quantity in stock: 414
Resistor ASC2512-4R7FT4, 4.7 Ohms, 1W. Resistance: 4.7 Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 1W. Breakdown voltage: -. Component family: Metal Film Resistor. Configuration: surface-mounted component (SMD). External height [mm]: 0.6mm. External thickness [mm]: 3.2mm. Housing: SMD 2512. Manufacturer's product group: ASC. Max temperature: +155°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 6.35mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: SMD 2512. RoHS: yes. Temperature coefficient: ±200ppm/°C. Tolerance (%): ±1 %. [V]: 250V. Original product from manufacturer: Welwyn. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
ASC2512-4R7FT4
17 parameters
Resistance
4.7 Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
1W
Component family
Metal Film Resistor
Configuration
surface-mounted component (SMD)
External height [mm]
0.6mm
External thickness [mm]
3.2mm
Housing
SMD 2512
Manufacturer's product group
ASC
Max temperature
+155°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
6.35mm
Pitch
SMD 2512
RoHS
yes
Temperature coefficient
±200ppm/°C
Tolerance (%)
±1 %
[V]
250V