Resistor AS12J1001ET, 1k Ohms, 0.5W
Quantity
Unit price
1+
Out of stock
Be notified by email when this product is back in stock!
Resistor AS12J1001ET, 1k Ohms, 0.5W. Resistance: 1k Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.5W. Breakdown voltage: 500V. Component family: Metal Film Resistor. Configuration: surface-mounted component (SMD). External height [mm]: 0.55mm. External thickness [mm]: 1.6mm. Housing: SMD 1206. Manufacturer's product group: AS. Max temperature: +155°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 3.1mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: SMD 1206. RoHS: yes. Temperature coefficient: ±100ppm/°C. Tolerance (%): ±5 %. [V]: 200V. Original product from manufacturer: Ohmite. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AS12J1001ET
18 parameters
Resistance
1k Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
0.5W
Breakdown voltage
500V
Component family
Metal Film Resistor
Configuration
surface-mounted component (SMD)
External height [mm]
0.55mm
External thickness [mm]
1.6mm
Housing
SMD 1206
Manufacturer's product group
AS
Max temperature
+155°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
3.1mm
Pitch
SMD 1206
RoHS
yes
Temperature coefficient
±100ppm/°C
Tolerance (%)
±5 %
[V]
200V