Resistor AR05DTCW8062, 80.6k Ohms, 0.125W
Quantity
Unit price
1-199
Quantity in stock: 4885
Resistor AR05DTCW8062, 80.6k Ohms, 0.125W. Resistance: 80.6k Ohms. Power: 0.125W. Assembly/installation: SMD. Housing: SMD 0805. Resistance (R): 80K6. Technology: 'thin film'. Temperature coefficient: 25ppm. Tolerance: 0.5%. Original product from manufacturer: Viking Tech Corp. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AR05DTCW8062
9 parameters
Resistance
80.6k Ohms
Power
0.125W
Housing
SMD 0805
Resistance (R)
80K6
Temperature coefficient
25ppm
Tolerance
0.5%