Resistor AR03DTCX5101, 5.1k Ohms, 0.1W
Quantity
Unit price
1-299
Out of stock
Be notified by email when this product is back in stock!
Resistor AR03DTCX5101, 5.1k Ohms, 0.1W. Resistance: 5.1k Ohms. Power: 0.1W. Assembly/installation: SMD. Housing: SMD 0603. Resistance (R): 5K10. Technology: 'thin film'. Temperature coefficient: 25ppm. Tolerance: 0.5%. Original product from manufacturer: Viking Tech Corp. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AR03DTCX5101
9 parameters
Resistance
5.1k Ohms
Power
0.1W
Resistance (R)
5K10
Temperature coefficient
25ppm
Tolerance
0.5%