Resistor AR03DTCX2700, 270 Ohms, 0.1W
Quantity
Unit price
1-299
Quantity in stock: 2169
Resistor AR03DTCX2700, 270 Ohms, 0.1W. Resistance: 270 Ohms. Power: 0.1W. Assembly/installation: SMD. Housing: SMD 0603. Resistance (R): 270 Ohms. Technology: 'thin film'. Temperature coefficient: 25ppm. Tolerance: 0.5%. Original product from manufacturer: Viking Tech Corp. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AR03DTCX2700
9 parameters
Resistance
270 Ohms
Power
0.1W
Resistance (R)
270 Ohms
Temperature coefficient
25ppm
Tolerance
0.5%