Resistor AR03DTCX2201, 2.2k Ohms, 0.1W
Quantity
Unit price
1-299
Quantity in stock: 6115
Resistor AR03DTCX2201, 2.2k Ohms, 0.1W. Resistance: 2.2k Ohms. Power: 0.1W. Assembly/installation: SMD. Housing: SMD 0603. Resistance (R): 2.2k Ohms. Technology: 'thin film'. Temperature coefficient: 25ppm. Tolerance: 0.5%. Original product from manufacturer: Viking Tech Corp. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AR03DTCX2201
9 parameters
Resistance
2.2k Ohms
Power
0.1W
Housing
SMD 0603
Resistance (R)
2.2k Ohms
Temperature coefficient
25ppm
Tolerance
0.5%