Resistor AR03CTCX1002, 10k Ohms, 0.1W
Quantity
Unit price
1-199
Quantity in stock: 737
Resistor AR03CTCX1002, 10k Ohms, 0.1W. Resistance: 10k Ohms. Power: 0.1W. Assembly/installation: SMD. Housing: SMD 0603. Resistance (R): 10k Ohms. Technology: 'thin film'. Temperature coefficient: 25ppm. Original product from manufacturer: Viking Tech Corp. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AR03CTCX1002
8 parameters
Resistance
10k Ohms
Power
0.1W
Housing
SMD 0603
Resistance (R)
10k Ohms
Temperature coefficient
25ppm