Resistor AR03BTCX5621, 5.62k Ohms, 0.1W
Quantity
Unit price
1-99
Quantity in stock: 4950
Resistor AR03BTCX5621, 5.62k Ohms, 0.1W. Resistance: 5.62k Ohms. Power: 0.1W. Assembly/installation: SMD. Housing: SMD 0603. Resistance (R): 5K62. Technology: 'thin film'. Temperature coefficient: 25ppm. Tolerance: 0.1%. Original product from manufacturer: Viking Tech Corp. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AR03BTCX5621
9 parameters
Resistance
5.62k Ohms
Power
0.1W
Housing
SMD 0603
Resistance (R)
5K62
Temperature coefficient
25ppm
Tolerance
0.1%