Resistor AR03BTCX4701, 4.7k Ohms, 0.1W
Quantity
Unit price
1-99
Quantity in stock: 4945
Resistor AR03BTCX4701, 4.7k Ohms, 0.1W. Resistance: 4.7k Ohms. Power: 0.1W. Assembly/installation: SMD. Housing: SMD 0603. Resistance (R): 4.7k Ohms. Technology: 'thin film'. Temperature coefficient: 25ppm. Tolerance: 0.1%. Original product from manufacturer: Viking Tech Corp. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AR03BTCX4701
9 parameters
Resistance
4.7k Ohms
Power
0.1W
Assembly/installation
SMD
Housing
SMD 0603
Resistance (R)
4.7k Ohms
Technology
'thin film'
Temperature coefficient
25ppm
Tolerance
0.1%