Resistor AR03BTCX1001, 1k Ohms, 0.1W
Quantity
Unit price
5-4999
Out of stock
Be notified by email when this product is back in stock!
Resistor AR03BTCX1001, 1k Ohms, 0.1W. Resistance: 1k Ohms. Power: 0.1W. Assembly/installation: SMD. Housing: SMD 0603. Resistance (R): 1k Ohms. Technology: 'thin film'. Temperature coefficient: 25ppm. Tolerance: 0.1%. Original product from manufacturer: Viking Tech Corp. Minimum quantity: 5. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AR03BTCX1001
10 parameters
Resistance
1k Ohms
Power
0.1W
Assembly/installation
SMD
Housing
SMD 0603
Resistance (R)
1k Ohms
Technology
'thin film'
Temperature coefficient
25ppm
Tolerance
0.1%