Resistor AP836-100RJ-100, 100 Ohms, 35W
Quantity
Unit price
1-4
Quantity in stock: 24
Resistor AP836-100RJ-100, 100 Ohms, 35W. Resistance: 100 Ohms. Power: 35W. Assembly/installation: PCB through-hole mounting. Function: 35W TO-220 High Power Resistors. Housing (according to data sheet): TO-220-2. Housing: TO-220. Operating Voltage: 350V. Operating temperature: -65...+150°C. Resistor type: Thick Film. RoHS: yes. Series: AP836. Temperature stability: 100ppm/°C. Tolerance: 5%. Original product from manufacturer: Arcol. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
AP836-100RJ-100
14 parameters
Resistance
100 Ohms
Power
35W
Assembly/installation
PCB through-hole mounting
Function
35W TO-220 High Power Resistors
Housing (according to data sheet)
TO-220-2
Housing
TO-220
Operating Voltage
350V
Operating temperature
-65...+150°C
Resistor type
Thick Film
RoHS
yes
Series
AP836
Temperature stability
100ppm/°C
Tolerance
5%