Resistor AHP250W-330RF, 330 Ohms, 250W
Quantity
Unit price
1-1
Quantity in stock: 2
Resistor AHP250W-330RF, 330 Ohms, 250W. Resistance: 330 Ohms. Power: 250W. Bushing Thread: M8. Configuration: horizontal mounting with axial connections. Dimensions: 114x77x54.5mm. Housing (according to data sheet): Metal housing with cooling fins. Lenght: 114mm (178mm). Resistor type: electric wire winding. RoHS: yes. Temperature stability: 50ppm/°C. Tolerance: 1%. Weight: 392g. Original product from manufacturer: Div. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AHP250W-330RF
13 parameters
Resistance
330 Ohms
Power
250W
Bushing Thread
M8
Configuration
horizontal mounting with axial connections
Dimensions
114x77x54.5mm
Housing (according to data sheet)
Metal housing with cooling fins
Lenght
114mm (178mm)
Resistor type
electric wire winding
RoHS
yes
Temperature stability
50ppm/°C
Tolerance
1%