Resistor AHP25-6K8J, 6.8k Ohms, 25W
Quantity
Unit price
1-4
Quantity in stock: 14
Resistor AHP25-6K8J, 6.8k Ohms, 25W. Resistance: 6.8k Ohms. Power: 25W. Assembly/installation: screw. Configuration: horizontal mounting with axial connections. Dimensions: 27.3x28x14.6mm, distance between mounting holes 18.3x19.8mm. Function: 6.8 kOhm wirewound resistor, in metal case. Housing: Metal housing with cooling fins. Non-flammable: no. Operating Voltage: 500V. Pinout: solder connections. Resistor type: electric wire winding. RoHS: yes. Series: AHP25. Temperature stability: 100ppm/°C. Tolerance: 5%. Original product from manufacturer: Div. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
AHP25-6K8J
16 parameters
Resistance
6.8k Ohms
Power
25W
Assembly/installation
screw
Configuration
horizontal mounting with axial connections
Dimensions
27.3x28x14.6mm, distance between mounting holes 18.3x19.8mm
Function
6.8 kOhm wirewound resistor, in metal case
Housing
Metal housing with cooling fins
Non-flammable
no
Operating Voltage
500V
Pinout
solder connections
Resistor type
electric wire winding
RoHS
yes
Series
AHP25
Temperature stability
100ppm/°C
Tolerance
5%