Resistor AH25-0R33R-J, 0.33 Ohms, 25W
Quantity
Unit price
1-4
Quantity in stock: 3
Resistor AH25-0R33R-J, 0.33 Ohms, 25W. Resistance: 0.33 Ohms. Power: 25W. Assembly/installation: screw. Configuration: horizontal mounting with axial connections. Dimensions: 28x27x14mm, distance between fixing holes 18x16mm. Housing: Metal housing with cooling fins. Operating Voltage: 500V. Pinout: solder connections. Resistor type: electric wire winding. RoHS: yes. Series: AH25. Temperature stability: 100ppm/°C. Tolerance: 5%. Original product from manufacturer: Div. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
AH25-0R33R-J
14 parameters
Resistance
0.33 Ohms
Power
25W
Assembly/installation
screw
Configuration
horizontal mounting with axial connections
Dimensions
28x27x14mm, distance between fixing holes 18x16mm
Housing
Metal housing with cooling fins
Operating Voltage
500V
Pinout
solder connections
Resistor type
electric wire winding
RoHS
yes
Series
AH25
Temperature stability
100ppm/°C
Tolerance
5%