Resistor AC0805FR-07147RL, 147 Ohms, 0.125W
5+
Quantity in stock: 60
Minimum: 5
Resistor AC0805FR-07147RL, 147 Ohms, 0.125W. Resistance: 147 Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.125W. Breakdown voltage: 300V. Component family: Metal Film Resistor. Configuration: surface-mounted component (SMD). External height [mm]: 0.5mm. External thickness [mm]: 1.25mm. Housing: SMD 0805. Manufacturer's product group: AC0805. Max temperature: +155°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 2mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: SMD 0805. RoHS: yes. Temperature coefficient: ±100ppm/°C. Tolerance (%): ±1 %. [V]: 150V. Original product from manufacturer: Yageo. Minimum quantity: 5. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AC0805FR-07147RL
19 parameters
Resistance
147 Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
0.125W
Breakdown voltage
300V
Component family
Metal Film Resistor
Configuration
surface-mounted component (SMD)
External height [mm]
0.5mm
External thickness [mm]
1.25mm
Housing
SMD 0805
Manufacturer's product group
AC0805
Max temperature
+155°C.
Outer length [mm]
2mm
Pitch
SMD 0805
Temperature coefficient
±100ppm/°C
Tolerance (%)
±1 %
[V]
150V