Resistor AC05000002701JAC00, 2.7k Ohms, 5W
1+
Quantity in stock: 90
Resistor AC05000002701JAC00, 2.7k Ohms, 5W. Resistance: 2.7k Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 5W. Breakdown voltage: -. Component family: Wirewound resistor. Configuration: PCB through-hole mounting. External height [mm]: 7.5 mm. External thickness [mm]: 7.5 mm. Housing: pitch 25.4mm. Manufacturer's product group: AC05. Max temperature: +250°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 18mm. Outside diameter [mm]: 7.5 mm. Pitch: 25mm. RoHS: yes. Temperature coefficient: ±100ppm/°C. Tolerance (%): ±5 %. [V]: SQRT(P*R). Original product from manufacturer: Vishay. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
AC05000002701JAC00
18 parameters
Resistance
2.7k Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
5W
Component family
Wirewound resistor
Configuration
PCB through-hole mounting
External height [mm]
7.5 mm
External thickness [mm]
7.5 mm
Housing
pitch 25.4mm
Manufacturer's product group
AC05
Max temperature
+250°C.
Outer length [mm]
18mm
Outside diameter [mm]
7.5 mm
Pitch
25mm
Temperature coefficient
±100ppm/°C
Tolerance (%)
±5 %