Resistor 5G10D250R, 250 Ohms, 0.2W
Quantity
Unit price
1+
Quantity in stock: 35
Resistor 5G10D250R, 250 Ohms, 0.2W. Resistance: 250 Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 0.2W. Breakdown voltage: -. Component family: Wirewound resistor. Configuration: PCB through-hole mounting. External height [mm]: 3.97mm. External thickness [mm]: 3.97mm. Housing: pitch 10.16mm. Manufacturer's product group: 5G10. Max temperature: +125°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 7.94mm. Outside diameter [mm]: 3.97mm. Pitch: 10.16mm. RoHS: yes. Temperature coefficient: ±5ppm/°C. Tolerance (%): ±0.1%. [V]: 175V. Original product from manufacturer: Rhopoint. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
5G10D250R
18 parameters
Resistance
250 Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
0.2W
Component family
Wirewound resistor
Configuration
PCB through-hole mounting
External height [mm]
3.97mm
External thickness [mm]
3.97mm
Housing
pitch 10.16mm
Manufacturer's product group
5G10
Max temperature
+125°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
7.94mm
Outside diameter [mm]
3.97mm
Pitch
10.16mm
RoHS
yes
Temperature coefficient
±5ppm/°C
Tolerance (%)
±0.1%
[V]
175V