PT6KV-102A2020, 1k Ohms
PT6KV-102A2020, 1k Ohms
Quantity
Unit price
1-4
Quantity in stock: 81
PT6KV-102A2020, 1k Ohms. Resistance: 1k Ohms. Assembly/installation: PCB through-hole mounting. Characteristic: Linear. Connection Type: THT. Diameter: 6mm. Dimensions: 6x6.3x3.3mm. Information: -. MSL: -. Max operating voltage: 100V. Number of channels: 1. Number of turns: 1. Operating Voltage: 100V. Operating temperature: -25...+70°C. Power Rating: 0.1W. Power: 0.1W. Resistor type: carbon layer. RoHS: yes. Series: PT6K. Shaft Orientation: vertical. Temperature Coefficient ppm/°C: ±300ppm/°C. Temperature stability: 300ppm/°C. Tolerance: 20 %. Type: Carbon. Original product from manufacturer: Piher. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
PT6KV-102A2020
22 parameters
Resistance
1k Ohms
Assembly/installation
PCB through-hole mounting
Characteristic
Linear
Connection Type
THT
Diameter
6mm
Dimensions
6x6.3x3.3mm
Max operating voltage
100V
Number of channels
1
Number of turns
1
Operating Voltage
100V
Operating temperature
-25...+70°C
Power Rating
0.1W
Power
0.1W
Resistor type
carbon layer
RoHS
yes
Series
PT6K
Shaft Orientation
vertical
Temperature Coefficient ppm/°C
±300ppm/°C
Temperature stability
300ppm/°C
Tolerance
20 %