NTP226M6-3TRB-150-F
NTP226M6-3TRB-150-F
Quantity
Unit price
1+
Quantity in stock: 6
NTP226M6-3TRB-150-F. Capacity value [F]: 22uF. Component family: SMD tantalum capacitor, ultra-low impedance ('ultra-low ESR'). Configuration: surface-mounted component (SMD). Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]: 150m Ohms @ 100kHz @ 20°C. External height [mm]: 1.9mm. Housing: 3528. Manufacturer's product group: NTP. Max temperature: +105°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 3.5mm. Outer width [mm]: 2.8mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: 3528. Rated voltage (V): 6.3V. RoHS: yes. Tolerance (%): ±20 %. Original product from manufacturer: Nic Components. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
NTP226M6-3TRB-150-F
16 parameters
Capacity value [F]
22uF
Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]
150m Ohms @ 100kHz @ 20°C
External height [mm]
1.9mm
Housing
3528
Max temperature
+105°C.
Outer length [mm]
3.5mm
Outer width [mm]
2.8mm
Pitch
3528
Rated voltage (V)
6.3V
Tolerance (%)
±20 %