NTP106M10TRA-200-F
NTP106M10TRA-200-F
Quantity
Unit price
1-99
Quantity in stock: 10645
NTP106M10TRA-200-F. Capacity value [F]: 10uF. Component family: SMD tantalum capacitor, ultra-low impedance ('ultra-low ESR'). Configuration: surface-mounted component (SMD). Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]: 200m Ohms @ 100kHz @ 20°C. External height [mm]: 1.6mm. Housing: 3216. Manufacturer's product group: NTP. Max temperature: +105°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 3.2mm. Outer width [mm]: 1.6mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: 3216. Rated voltage (V): 10V. RoHS: yes. Tolerance (%): ±20 %. Original product from manufacturer: Nic Components. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
NTP106M10TRA-200-F
16 parameters
Capacity value [F]
10uF
Component family
SMD tantalum capacitor, ultra-low impedance ('ultra-low ESR')
Configuration
surface-mounted component (SMD)
Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]
200m Ohms @ 100kHz @ 20°C
External height [mm]
1.6mm
Housing
3216
Manufacturer's product group
NTP
Max temperature
+105°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
3.2mm
Outer width [mm]
1.6mm
Pitch
3216
Rated voltage (V)
10V
RoHS
yes
Tolerance (%)
±20 %