NTC-T685K35TRDF
NTC-T685K35TRDF
Quantity
Unit price
1-99
Quantity in stock: 515
NTC-T685K35TRDF. Capacity value [F]: 6.8uF. Component family: SMD tantalum capacitor. Configuration: surface-mounted component (SMD). Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]: 1.3 Ohms @ 100kHz @ 20°C. External height [mm]: 2.9mm. Housing: 7343. Manufacturer's product group: NTCT. Max temperature: +125°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 7.3mm. Outer width [mm]: 4.3mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: 7343. Rated voltage (V): 35V. RoHS: yes. Tolerance (%): ±10%. Original product from manufacturer: Nic Components. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
NTC-T685K35TRDF
16 parameters
Capacity value [F]
6.8uF
Component family
SMD tantalum capacitor
Configuration
surface-mounted component (SMD)
Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]
1.3 Ohms @ 100kHz @ 20°C
External height [mm]
2.9mm
Housing
7343
Manufacturer's product group
NTCT
Max temperature
+125°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
7.3mm
Outer width [mm]
4.3mm
Pitch
7343
Rated voltage (V)
35V
RoHS
yes
Tolerance (%)
±10%