NTC-T685K20TRB
NTC-T685K20TRB
Quantity
Unit price
1+
Quantity in stock: 995
NTC-T685K20TRB. Capacity value [F]: 6.8uF. Component family: SMD tantalum capacitor. Configuration: surface-mounted component (SMD). Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]: 2.8 Ohms @ 100kHz @ 20°C. External height [mm]: 1.9mm. Housing: 3528. Manufacturer's product group: NTCT. Max temperature: +125°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 3.5mm. Outer width [mm]: 2.8mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: 3528. Rated voltage (V): 20V. RoHS: no. Tolerance (%): ±10%. Original product from manufacturer: Nic Components. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
NTC-T685K20TRB
16 parameters
Capacity value [F]
6.8uF
Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]
2.8 Ohms @ 100kHz @ 20°C
External height [mm]
1.9mm
Housing
3528
Max temperature
+125°C.
Outer length [mm]
3.5mm
Outer width [mm]
2.8mm
Pitch
3528
Rated voltage (V)
20V
RoHS
no
Tolerance (%)
±10%