NTC-T475K35TRCF
NTC-T475K35TRCF
1-99
Quantity in stock: 4710
NTC-T475K35TRCF. Capacity value [F]: 4.7uF. Component family: SMD tantalum capacitor. Configuration: surface-mounted component (SMD). Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]: 2.2 Ohms @ 100kHz @ 20°C. External height [mm]: 2.5mm. Housing: 6032. Manufacturer's product group: NTCT. Max temperature: +125°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 6mm. Outer width [mm]: 3.2mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: 6032. Rated voltage (V): 35V. RoHS: yes. Tolerance (%): ±10%. Original product from manufacturer: Nic Components. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
NTC-T475K35TRCF
16 parameters
Capacity value [F]
4.7uF
Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]
2.2 Ohms @ 100kHz @ 20°C
External height [mm]
2.5mm
Housing
6032
Max temperature
+125°C.
Outer length [mm]
6mm
Outer width [mm]
3.2mm
Pitch
6032
Rated voltage (V)
35V
Tolerance (%)
±10%