NTC-T475K16TRAF
NTC-T475K16TRAF
Quantity
Unit price
1-99
Quantity in stock: 7477
NTC-T475K16TRAF. Capacity value [F]: 4.7uF. Component family: SMD tantalum capacitor. Configuration: surface-mounted component (SMD). Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]: 5 Ohms @ 100kHz @ 20°C. External height [mm]: 1.6mm. Housing: 3216. Manufacturer's product group: NTCT. Max temperature: +125°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 3.2mm. Outer width [mm]: 1.6mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: 3216. Rated voltage (V): 16V. RoHS: yes. Tolerance (%): ±10%. Original product from manufacturer: Nic Components. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
NTC-T475K16TRAF
16 parameters
Capacity value [F]
4.7uF
Component family
SMD tantalum capacitor
Configuration
surface-mounted component (SMD)
Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]
5 Ohms @ 100kHz @ 20°C
External height [mm]
1.6mm
Housing
3216
Manufacturer's product group
NTCT
Max temperature
+125°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
3.2mm
Outer width [mm]
1.6mm
Pitch
3216
Rated voltage (V)
16V
RoHS
yes
Tolerance (%)
±10%