NPIS29H6R8YTRNF
NPIS29H6R8YTRNF
Quantity
Unit price
1-49
Quantity in stock: 1204
NPIS29H6R8YTRNF. Component family: Inductance. Configuration: surface-mounted component (SMD). External height [mm]: 10mm. Housing: 12.5x12.5x10mm. Inductance value: 6.8uH. Manufacturer's product group: NPIS29H. Max temperature: +125°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 12.5mm. Outer width [mm]: 12.5mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: 12.5mm. Resistance: 0.012 Ohms. RoHS: yes. Tolerance (%): ±30%. [A]: 10A. Original product from manufacturer: Nic Components. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
NPIS29H6R8YTRNF
16 parameters
Component family
Inductance
Configuration
surface-mounted component (SMD)
External height [mm]
10mm
Housing
12.5x12.5x10mm
Inductance value
6.8uH
Manufacturer's product group
NPIS29H
Max temperature
+125°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
12.5mm
Outer width [mm]
12.5mm
Pitch
12.5mm
Resistance
0.012 Ohms
RoHS
yes
Tolerance (%)
±30%
[A]
10A