NIN-PA2R2MTR770F
NIN-PA2R2MTR770F
Quantity
Unit price
1-99
Quantity in stock: 5204
NIN-PA2R2MTR770F. Component family: Inductance. Configuration: surface-mounted component (SMD). External height [mm]: 2.2mm. Housing: SMD 1210. Inductance value: 2.2uH. Manufacturer's product group: NIN-PA. Max temperature: +105°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 3.2mm. Outer width [mm]: 2.5mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: SMD 1210. Resistance: 0.13 Ohms. RoHS: yes. Tolerance (%): ±20 %. [A]: 0.77A. Original product from manufacturer: Nic Components. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
NIN-PA2R2MTR770F
16 parameters
Component family
Inductance
Configuration
surface-mounted component (SMD)
External height [mm]
2.2mm
Housing
SMD 1210
Inductance value
2.2uH
Manufacturer's product group
NIN-PA
Max temperature
+105°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
3.2mm
Outer width [mm]
2.5mm
Pitch
SMD 1210
Resistance
0.13 Ohms
RoHS
yes
Tolerance (%)
±20 %
[A]
0.77A