LM358ZS8G
LM358ZS8G
Quantity
Unit price
1+
Quantity in stock: 68
LM358ZS8G. Bandwidth [MHz]: 1.1 MHz. Component family: Operational amplifier. Configuration: surface-mounted component (SMD). Current consumption [mA]: 0.44mA. Housing (JEDEC standard): -. Housing: SO8. Max temperature: +70°C. Number of circuits: 2. Number of terminals: 8. RoHS: yes. Slew rate [V/us]: 0.35V/us. Type of circuits: precision operational amplifier. [V]: -. Original product from manufacturer: Sg Micro. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
LM358ZS8G
12 parameters
Bandwidth [MHz]
1.1 MHz
Component family
Operational amplifier
Configuration
surface-mounted component (SMD)
Current consumption [mA]
0.44mA
Housing
SO8
Max temperature
+70°C
Number of circuits
2
Number of terminals
8
RoHS
yes
Slew rate [V/us]
0.35V/us