CONN-13006-H, 6
CONN-13006-H, 6
Quantity
Unit price
1-4
Quantity in stock: 42
CONN-13006-H, 6. Number of Contact: 6. Assembly/installation: PCB through-hole mounting. Color: green. Contact coating material: tinned contacts. Contact material: brass. Equivalents: Degson--15EDGRC-3.5-06P. Flammability class: UL94V-0. Max load: 300V 8A (UL), 250V 7A (IEC). Operating temperature: -40...+105°C. Pinout: 90°-angled connections, soldered on printed circuit. Pitch: 3.5mm. RoHS: yes. Original product from manufacturer: Div. Quantity in stock updated on 05/11/2026, 05:14
CONN-13006-H
13 parameters
Number of Contact
6
Assembly/installation
PCB through-hole mounting
Color
green
Contact coating material
tinned contacts
Contact material
brass
Equivalents
Degson--15EDGRC-3.5-06P
Flammability class
UL94V-0
Max load
300V 8A (UL), 250V 7A (IEC)
Operating temperature
-40...+105°C
Pinout
90°-angled connections, soldered on printed circuit
Pitch
3.5mm